poniedziałek, 28 listopada 2016

Tego jeszcze nie było czyli ...świąteczny wieniec z...rajstopy DIY

Wierzę w potęgę podświadomości, siłę intuicji i tym podobne rzeczy. Wierzę w to głęboko, bo ledwie tylko pomyślałam: "hm, trzeba by w tym roku zrobić jakiś świąteczny wieniec tylko jaki(?! ) i z czego(?!), żeby było fajnie i niebanalnie!", to kilka dni później jakiś wewnętrzny impuls skierował mnie do sklepu, w którym całkiem przypadkiem (poprawka - nie ma przypadków!) znalazłam przecudnej urody rajstopy dziecięce - w sam raz na świąteczny wieniec. Rajstopy dziecięce na wieniec? - pytacie z niedowierzaniem i być może z wymowną miną rysujecie kółko na czole. Tak, rajstopy dziecięce! - potwierdzam entuzjastycznie. - I powstał z nich świąteczny wieniec. Nie wierzycie? Zobaczcie sami...

   
A jeśli macie ochotę wykonać dla siebie podobny - teraz powiem Wam jak to zrobić:)

Tych, którzy wolą słuchać niż czytać zapraszam na You Tube.Do zrobienia świątecznego wieńca będziecie potrzebowali:
- rajstop dziecięcych ze świątecznym motywem
- styropianowego koła
- szablonu dzwonka i liści ostrokrzewu
- filcu lub kawałków materiałów w kolorze zielonym, czerwonym i białym do zrobienia listków i owoców ostrokrzewu oraz dzwonka
- watki lub kulek poliestrowych, lub miękkiego materiału do wypełnienia owoców ostrokrzewu 
- kawałka złotego sznureczka  do zrobienia serca dzwonu
- kawałka złotego papieru do wycięcia gwiazdki
- igły i nici
- ostrego nożyka do przecięcia styropianu
- szpilek (opcjonalnie)
- opcjonalnie pistoletu do klejenia na gorąco


Zaczynamy od wycięcia ozdobnego motywu z rajstop, czyli odcinamy stopy i górę rajstop. 


Stopy i górę rajstop odkładamy na bok, potem bo posłużą nam do zrobienia owoców ostrokrzewu, a teraz zajmujemy się samymi nogawkami. 

 
Nogawki odwracamy na lewą stronę i zszywamy, powstanie nam rulon, który następnie odwracamy na prawą stronę.


 Teraz przy użyciu ostrego nożyka, u mnie był to nożyk do tapet, przecinamy styropianowe koło.


W miejscu przecięcia koło rozchylamy i nakładamy na nie zszyte nogawki.
   

Rajstopę naciągamy na koło, a następnie nogawki spinamy ze sobą i zszywamy.
Bazę już mamy gotową, teraz czas na dekoracje. Z zielonego filcu wycinamy osiem listków ostrokrzewu.Teraz robimy owoce ostokrzewu. Możemy do tego użyć albo czerwonego filcu albo odciętych fragmentów rajstop. Ja użyłam rajstop. Z materiału wycięłam koło, a następnie sfastrygowałam je w niewielkiej odległości od brzegów, tak jak to widzicie na zdjęciach.Na środek koła położyłam kawałek watki, a końcówki nitki ściągnęłam.


Teraz końcówki materiału trzeba ze sobą zebrać i zszyć, tym sposobem powstanie nam czerwona kulka. Takich kulek potrzebnych będzie osiem. 


I wreszcie ostatnia ozdoba czyli dzwonek. Biały filc lub inny miękki materiał (u mnie był to polar) składamy na pół i przypinamy do niego szablon dzwonka.


Wycinamy dzwonek i przygotowujemy złoty sznurek. Pamiętajcie, by końcówki sznurka związać, po pierwsze by się nie rozplątał, po drugie, bo taka związana końcówka posłuży nam do zrobienia duszy dzwonka.   


Dzwonek zszywamy, ja zszywałam na prawej stronie, ale jeśli chcecie możecie zszyć go na lewej i wywrócić. Gdy będziecie zszywać dzwonek pamiętajcie, by nie zszywać go do końca tylko na dole dzwonu zostawić miejsce na złoty sznurek. Dopiero gdy umocujecie sznurek można zszyć dół dzwonka.


Teraz ostatnia część czyli mocowanie ozdób do koła. Możecie to zrobić albo za pomocą kleju na gorąco albo przyszyć. Ja przyszyłam.


I wieniec gotowy:)


Jeszcze tylko wisienka na torcie czyli na dzwonek przyklejamy gwiazdkę wyciętą ze złotego papieru.Wiem, wiem o co teraz zapytacie: za co zawiesić wieniec. Otóż sposoby są trzy: możecie zawiesić wieniec za ramę (gwóźdź ukryje się pod dzwonkiem), możecie z tyłu doszyć zawieszkę lub przymocować wieniec za pomocą taśmy dwustronnej (wieniec jest na tyle lekki, że taśma spokojnie go utrzyma, a ściany nie będzie trzeba ranić wbijaniem gwoździa). Ja wybieram to ostatnie rozwiązanie:)2 komentarze:

  1. Cudny wianek, bardzo energetyczne, wesołe kolory. Pomysł z rajstopami świetny i tak sobie pomyślałam, że rękawy jakiejś starej bluzeczki też by pewnie się zdały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Ci się podoba:) Rękawy bluzeczki, sweterka, nogawki getrów - wszystko się nada, nawet szalik pod warunkiem, że zszyjemy go w rulon. Nic tylko przejrzeć szafy...:)

      Usuń